Jäsenkirje 7/2019

5.12.2019

Hyvät Vipuset

Ajankohtaista

Syyskokouksessa yhdistyksen puheenjohtajaksi vuodelle 2020 valittiin Sirpa Sarnasto. Hallituksen jäseniksi valittiin Helena Alander, Sirkka Hämäläinen, Päivi Kuusterä, Hannu Nieminen, Leila Nylund ja Hillervo Perttunen. Varajäseniksi valittiin Riitta Kangasharju ja Marja-Liisa Ruotsalainen. Hallituksen työnjako ilmoitetaan, kun uusi hallitus on pitänyt järjestäytymiskokouksensa.

Yhdistyksen joulujuhlaa vietetään keskiviikkona 11.12. klo 11.00 Käpylän työväentalolla. Tarjolla on puuroa, torttukahvit, joululauluja ja leikkiä sekä arpajaiset. Arvan hinta on 2 euroa. Osallistumme myös Hyvä joulumieli -keräykseen. Varaa siihenkin rahaa. Tervetuloa kaikki mukaan!

Jos haluaisit osallistua joulujuhlaan, mutta tarvitsisit sinne päästäksesi kuljetuksen, ota yhteyttä Sirpa Sarnastoon (puh. 040-5657900, sirpa.sarnasto@luukku.com).

Torstaina 12.12. klo 11-13 menemme saunomaan ja uimaan Park-hotelliin (Pohjolankatu 38). Myös muut kuin vesijumpparyhmäläiset ovat tervetulleita. Ilmoittautumiset Sirpa Sarnastolle (puh. 040-5657900, sirpa.sarnasto@luukku.com) 11.12. mennessä. Saunan ja uinnin jälkeen nautimme omakustanteisen lounaan.

Perjantaina 13.12. klo 12.30 teemme ruokamatkan Ravintola Brödiin (Bulevardi 26). Se sijaitsee Punavuoressa Hotelli Indigon yhteydessä. Bröd kertoo olevansa urbaani bistro, jonka ruokalista nostaa esiin paikallisuutta ja kotimaisuutta. Lounaalla on tarjolla

- päivän keitto, salaatti- ja leipäbuffa, 10,50

- päivän kasvis, salaatti- ja leipäbuffa, 13,40

- päivän kala- tai liha-annos, salaatti- ja leipäbuffa, 14,90

Ilmoittautumiset Riitta Kangasharjulle (puh. 040-5860811, riitta.kangasharju@gmail.com) tai Käpylän työväentalolla olevaan listaan 11.12. mennessä.

Joulukonsertti on Oulunkylän kirkossa (Teinintie 10) tiistaina 17.12. klo 19.00. Solisti on Riikka Hakala, Sisäänpääsy on ilmainen. Ohjelma maksaa 15 euroa.

Vuoden 2020 aloitus

  • Kevätkauden avajaiset pidetään keskiviikkona 15.1.2020 klo 11.00 Käpylän työväentalolla.
  • Puuhakerho aloittaa maanantaina 13.1.2020 klo 12.00 Käpylän työväentalolla.
  • Vesijumppa alkaa Kampin liikuntakeskuksessa perjantaina 17.1.2020 klo 17.30.
  • Myllyrengit ja -piiat aloittavat maanantaina 20.1.2020 klo 10.00 Myllypuron liikuntahallissa.
  • Keskiviikkojumpat alkavat 22.1.2020 klo 11.00 Käpylän työväentalolla.
  • Jooga alkaa maanantaina 10.2.2020 klo 13.45 Käpylän työväentalolla.

Viikoittaisen toimintamme aikataulu paikkoineen ja vastuuhenkilöineen on tämän kirjeen lopussa.

Apua puhelimen ja tietokoneen käytössä

Puhelin-, tabletti- ja läppärineuvontaa on mahdollista saada ilmaiseksi Asukastila Maunulan Mediapajalla (Metsäpurontie 25, Männikkötien ja Metsäpurontie kulma, bussit 50, 51 ja 63). Mediapaja on auki arkisin klo 9-16.

Jos tarvitset henkilökohtaista apua tietokoneen käytössä, voit liittyä myös Verkkoviestijöihin Wevirya@gmail.com. Apu on ilmaista ja nopeaa.

Muuta

Äkillisissä sairaustapauksissa palvelee valtakunnallinen päivystysnumero 116 117. Siihen voi soittaa, kun tilanne on vakava eikä tiedä, miten toimia.

Järjestöjen sosiaaliturvaopas löytyy sivulta www.sosiaaliturvaopas.fi.

Helsinki on koonnut senioripalvelunsa yhteen. Nyt ikääntyneet saavat neuvontaa, päätökset palveluista ja apua palveluiden hallintaan yhdestä paikasta. Seniori-infon yhteystiedot ovat: puh. 09 310 44556 arkisin klo 9-15, seniori.info@hel.fi

Rajaniemen kursseista saa tietoa Eläkkeensaaja-lehdestä ja EKL:n nettisivuilta www.elakkeensaajat.fi.

EKL:n Helsingin piirin tiedotteet ovat luettavissa nettisivulla www.helsinginpiiri.elakkeensaajat.fi.

Vipusten tili on FI20 5724 1120 0423 06

Vipusten kotisivu on www.vipuset.elakkeensaajat.fi

_______________________________________________

2019 HALLITUKSEN JÄSENTEN TEHTÄVÄJAKO JA YHTEYSTIEDOT

Sirpa Sarnasto, puheenjohtaja, puh. 040-5657900, sirpa.sarnasto@luukku.com

Hillervo Perttunen, varapuheenjohtaja ja koulutusvastaava, puh. 050-3568244, hillervo.perttunen@taloverkot.fi

Helena Alander, taloudenhoitaja, puh. 040-5633751, helena.alander@taloverkot.fi

Maija Haila, sihteeri, puh. 044-5010441, maija.haila@gmail.com

Riitta Kangasharju, tiedottaja, puh. 040-5860811, riitta.kangasharju@gmail.com

Päivi Kuusterä, jäsenasioiden hoitaja, puh. 045-6741599, nopoku@gmail.com

Leila Nylund, kulttuurivastaava, puh. 050-3503612, leila.nylund@suomi24.fi

Sirkka Hämäläinen, varajäsen, kulttuuri, puh. 050-5639248, sirkka.hamalainen46@gmail.com

Marja-Liisa Ruotsalainen, varajäsen, matkavastaava, puh. 040-7040640, maisa-l.ruotsalainen@hotmail.com

Aila Tornivuori, varajäsen, tiedotus, puh. 040-5049325, aila.tornivuori@gmail.com

 

HYVÄÄ JOULUA JA ONNELLISTA UUTTA VUOTTA KAIKILLE!

 

VIIKKOAIKATAULU kevät 2020

Maanantai

klo 10.00

Myllyrengit ja -piiat 20.1. alkaen

Myllypuron liikuntahalli

Heikki Ratinen, puh. 050-3686654

ratinen.heikki@elisanet.fi

klo 12.00

Puuhakerho, joka 2. vko 13.1. alkaen

Käpylän työväentalo

Hillervo Perttunen, puh. 050-3568244

hillervo.perttunen@taloverkot.fi

klo 13.45

Jooga, joka 2. vko  10.2. alkaen

Käpylän työväentalo

Marita Narho, puh. 040-5677507

marita.narho@pp1.inet.fi

Keskiviikko 

klo 10.00

VipArt-taideryhmä

Käpylän työväentalo

Eija Inglis, puh. 050-4434348

eija.inglis@gmail.com

klo 11.00

Tasapainokoulu,

kuntopiiri ja tuolijumppa vuorotellen 22.1. alkaen.

Käpylän työväentalo

Maija Haila (koordinaattori), puh. 044-5010441, maija.haila@gmail.com

Kaino Nummila (kuntopiiri), puh. 050-3206726, kaino.nummila@hotmail.com

Raimo Herkman (kuntopiiri), puh. 0400-812960, herkman@netti.fi

Anja Tuura (tasapaino), puh. 050-5402356, anja.tuura@gmail.com

Ruut Waterston (tasapaino), puh. 050-5514300, ruut.waterston@pp.inet.fi

Maisa Ruotsalainen (tuolijumppa), puh. 040-7040640, maisa-l.ruotsalainen@hotmail.com

klo 11.00

Sauvakävely

Käpylän työväentalo

Marita Narho, puh. 040-5677507

marita.narho@pp1.inet.fi

klo 12.45

Boccia

Käpylän työväentalo

Kirsti Valtonen, puh. 040-5324883 kirstinsposti@gmail.com

Perjantai

klo 17.30 -18.30

Vesijumppa 17.1. alkaen

Kampin liikuntakeskus (Malminkatu 3)

Sirpa Sarnasto, puh. 040-5657900, sirpa.sarnasto@luukku.com

Raija Ollikainen, puh. 050-5930956, ollikra@gmail.com

Kaino Nummila, puh. 050-3206726, kaino.nummila@hotmail.com